Skip to content

31.12.2011

Alkohol a posilovanie

by Lukáš Maršál

Existuje veľa otázok ohľadom toho ako môže alkohol ovplyvniť športový výkon a či je malé množstvo alkoholu prospešné pre zdravie. Vďaka stále rastúcemu počtu vedeckých štúdii a poznatkov tu sú niektoré odpovede na tieto a ďalšie otázky.

•    Čo je to alkohol?
Alkohol je sacharid, ale ako ostatné druhy sacharidov sa nepremieňa na glukózu. Namiesto toho sa alkohol premieňa na mastné kyseliny a tie sa s vysokou pravdepodobnosťou uložia do tuku. Takže ak trénujete a pijete alkohol, alkohol zastavuje spaľovanie tukov. Je váš nepriateľ ak si chcete udržať čistú svalovú hmotu.

•    Ako alkohol ovplyvňuje  športový výkon?
Pretože alkohol pôsobí tlmene na centrálny nervový systém, zhoršuje rovnováhu a koordináciu a zhoršuje športový výkon.  Dochádza k zhoršeniu svalovej sily, vytrvalosti i aeróbneho výkonu. Alkohol tiež spôsobuje značnú dehydratáciu.

•    Je alkohol skutočne prospešný pre srdce ?
Výskumy ukázali, že denná konzumácia jedného nápoja (jedným nápojom sa myslí 355ml piva, 300ml vína,50ml destilátu) môže mať pozitívny vplyv na srdce vďaka tomu, že spôsobuje zvýšenú hladinu dobrého cholesterolu, HDL, v krvi. Čím je vyšší  HDL, tím je nižší riziko vzniku srdcových ochorení.
Nadmerný príjem alkoholu však zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení. Konzumácia viacerých drinkov denne naopak zvyšuje krvný tlak a prispieva k vzniku infarktu myokardu či mŕtvice.

  • Stupne opitosti

Mierna opitosť do 1,5 promile
V miernej opitosti prevažujú zvyčajne pozitívne pocity, rastie produkcia nápadov, stúpa chuť do činnosti, zábavy. Strata zábran, sebakontroly a strachu z následkov spôsobí zvýšenie sebavedomia. Pocit opitosti je nízky, človek môže mať dokonca pocit, že vôbec nie je opitý.

Opitosť od 1,5 do 3 promile
Prehlbuje sa opitosť, človek si už jasne uvedomuje že je opitý. Posiťuje príznaky ako závrat, točenie hlavy, chyby v koordinácii. Zároveň však pretrváva opačný pocit, že je presnejší, rýchlejší, múdrejší. V tejto fáze sa ešte viac strácajú spoločenské zábrany. Opitý človek sa stáva hlučným, neohľaduplným. Povie „do očí“ veci, ktoré by inak nepovedal aby druhých nezranil, neurazil. S pribúdajúcim množstvom alkoholu sa reč stáva nesúvislá, človek má problémy vyslovovať celé slová. Poruchy artikulácie sa prehlbujú, takže viac „bľaboce“. Tiež sa ztenčuje obsahová a myšlienková úroveň hovoru. Prevláda prázdne táranie, „pivné reči“.

Otrava alkoholom nad 3 promile
Samozrejme, pojem otrava je pojmom analógovým. Neprichádza skokovo. Ak si predstavíme otravu, ako usmrtenie človeka, tak na otravu zvyčajne „stačí“ dosiahnuť okolo 4 promile a viac. Je to veľmi individuálne. No príznaky otravy alkoholom sú prítomné už oveľa skôr a nemusia končiť smrteľne. Napriek tomu to je otrava alkoholom.

Zdroje: zachytka.sk , SUSAN KLEINER Fitness Výživa (Power Eating program)


Read more from Zdravie

Leave a comment

required
required


šest − = 3

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments